Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Przedszkole Miejskie nr 19 im. Leśna Kraina w Lesznie

O nas

Adres strony internetowej https://pm19leszno.przedszkolna.net

Organem prowadzącym przedszkole : Miasto Leszno.

Nadzór pedagogiczny sprawuje : Wielkopolski Kurator Oświaty.

Dyrektor – mgr Beata Lewandowska 

W przedszkolu funkcjonuje 5 oddziałów  9-cio godzinnych.

 

Dzieci mają zapewnione 3 posiłki: 

8.30 –  śniadanie

10.30 lub 10.45- II śniadanie

13.15 lub 13.30 grupy młodsze  -  obiad- I danie zupa i II danie

 

DZIECI 6-LETNIE ODBYWAJĄ OBOWIĄZKOWE ROCZNE PRZYGOTOWANIE PRZEDSZKOLNE.

Wszystkie dzieci nieodpłatnie dodatkowo korzystają z następujących zajęć:

  języka angielskiego- 2 x tydzień  oraz  religii (za zgodą rodziców)- 2 x tydzień,  

Jesteśmy przedszkolem :

  • bezpiecznym i przyjaznym dzieciom i rodzicom,
  • pomagamy naszym wychowankom rozwijać umiejętności, zdolności, zaspokajać naturalne potrzeby ruchowe oraz kształtować u nich postawy prozdrowotne i proekologiczne
  • zależy nam na rozwoju w naszych wychowankach samodzielności, odpowiedzialności, kreatywności i umiejętności współpracy, troski o tradycję, świat przyrody,
  • wyróżnia nas zaangażowanie, konsekwencja w działaniu, twórcze myślenie, różnorodne metody pracy z dziećmi,
  • we współpracy z licznymi podmiotami podejmujemy różnorodne działania sprzyjające budowaniu pozytywnego wizerunku naszego przedszkola, współpracujmy z instytucjami i środowiskiem lokalnym,

 

NASZA HISTORIA 

Historia naszego przedszkola ma już przeszło 30 lat. Przedstawiamy dzieje funkcjonowania przedszkola w pierwszym roku szkolnym 1987/1988.

Rok 1987 był ważnym wydarzeniem dla społeczeństwa. W dniu 31 sierpnia 1987 r dokonano otwarcia Państwowego Przedszkola nr 19 w Lesznie. W uroczystości brały udział ówczesne władze miasta Leszna w obecności:

Lorek Zenon- Prezydent Miasta Leszna

Paszek Kazimierz-Przewodniczący Miejskiej Rady

Mocek Zbigniew-Kurator Oświaty i Wychowania

Karolczak Bronisław-Przewodniczący Komitetu Osiedlowego " Sułkowskiego"

Klemczak Zbigniew-z-ca Szefa Rejonowego Urzedu Spraw Wewnętrznych

Malepszy Tomasz-I Sekretarz Komitetu Miejskiego PZPR

Zając Adam-Redaktor Naczelny "Panoramy Leszczyńskiej"

Maznkiewicz Antoni- Inspektor Oświaty i Wychowania

Dominiczak Andrzej-Zakład Remontowo Budowlany SM w Lesznie

Zając Iwona-Starszy Wizytator Wydziału Oświaty i Wychowania.

Uroczystego przecięcia wstęgi dokonała między innymi Dyrektor przedszkola pani mgr Irena Milczyńska. Obiekt wyposażony został w 5 sal, które mieściły 180 dzieci oraz w piękny plac zabaw. Zatrudniono 24 osoby : 10 nauczycielek oraz 14 osób obsługujących. Personel stanowili:

Dyrektor: mgr Irena Milczyńska.

Nauczycielki: Ewa Cyka, Grażyna Ławniczak, Julita Kaczmarek, Beata Rzeźniczak, Krystyna Grygiel, Lucyna Prajs, Ewa Dalaszyńska, Małgorzata Rozalska.

Pomoce nauczycielskie: Maria Szymlet, Stefania Szczepaniak.

Intendentka:Anna Majchrzak.

Woźne oddziałowe: Bernadeta Helińska, Genowefa Wróbleska, Genowefa Andrzejewska, Hanna Kaczmarek, Dorota wojciechowska.

Kucharki: Janina Buchwald, Grażyna Perdon, Urszula Kaczmarek, Ewa Rzeźniczak.

Woźni:Piotr Nowacki, Stanisław Bella.

 

Dnia 01 września 1897 roku wczesnym rankiem przybyły do przedszkola pierwsze dzieci. Jedne były wesołe, uśmiechnięte, a inne smutne i zapłakane, bo pierwszy raz rozstały się ze swoimi rodzicami. Ale po kilku godzinach już wszystkie bawiły się w salach wyposażonych w nowe zabawki, gry dydaktyczne i kąciki zainteresowań. Rysowały swoje nowe przedszkole i uczyły sie słów pierwszej piosenki "...ale jedno jest przedszkole pod topolą...".Do przedszkola uczęszczały dzieci urodzone w latach 1981-1984. Od samego początku dzieci brały czynny udział w obchodach uroczystości i świąt narodowych. Gościły przedstawicieli służb mundurowych: milicjanta, żołnierza, listonosza. Poznawały pracę ludzi różnych zawodów poprzez wycieczki dydaktyczne: pracę lekarza, kolejarza, handlowca, szewca, piekarza, krawca, zegarmistrza, strażaka. Występowały podczas uroczystości z okazji Dnia Edukacji Narodowej, Dnia Babci i Dziadka, Dnia Kobiet, Dnia Matki Dnia Dziecka oraz na pożegnanie dzieci 6- letnich odchodzących do szkół. Obchodziły święta narodowe i poznawały tradycje ludowe związane ze świętami np.: Dzień Ludowego Wojska(12.X), Dzień Zmarłych(1.XI), Barbórka(4.XII), Mikołaj(6.XII), Gwiazdor(24.XII), balik karnawałowy(I,II), wyzwolenie miasta Leszna(29.I), powitanie wiosny(21.III),Zajączek(III-IV), Święto Pracy(1.V). Do dzisiejszego dnia wiele z tych świąt i uroczystości jest wpisane w program edukacyjny. Nawiązano też pierwsze współprace z firmami i zakładami oferującymi pomoc rzeczową dla dzieci. Pierwszą firmą było Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Usługowe "UNIPRO", które zakupiło dla wszystkich grup choinki i komplety oświetlenia pierwsze Święta Bożego Narodzenia. Drugim zakładem , który ufundował dla każdej z grup kosze wiklinowe na wycieczki było Państwowe Przedsiębiorstwo Terenowe Drobnej Wytwórczości "DREWIK". Po raz pierwszy też odwiedzili placówkę 27.04.88r goście z niemieckiego miasta Suhl (władze i oraz pracownicy jednego z przedszkoli, a także dziennikarze z lokalnej gazety).Odwiedziny gości z Holandii z miasta Deurne zaowocowały wieloletnią współpracą między naszymi przedszkolami.

 

W sierpniu 2017 roku obchodziliśmy 30 rocznicę oddania przedszkola do użytku- dziś Nasi podopieczni mają po 36, 35, 34 lata i sami są już rodzicami, a niektórzy z nich przyprowadzają swoje pociechy do macierzystego przedszkola. A więc, śmiało można powiedzieć, że Nasze przedszkole to przedszkole nie tylko z tradycjami, ale i wielopokoleniowe. I będzie służyć dzieciom przez wiele jeszcze lat!

Cały personel przedszkola - bardzo stara się, aby drugi dom naszych przedszkolaków był wesoły, kolorowy, ciekawy, przytulny i bezpieczny. 
Pomagają nam w tym Rodzice i Sponsorzy - Przyjaciele naszego przedszkola i dzieci!

Zegar

Kalendarium

Rok wcześniej Miesiąc wcześniej
Kwiecień 2024
Miesiąc później Rok później
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Imieniny